Ewiking

Valknut i Mjolnir - symbole nordyckich wojowników

Valknut i Mjolnir - symbole nordyckich wojowników

Wikingowie to średniowieczni mieszkańcy Skandynawii, którzy wpisali się na karty historii dzięki dalekim podróżom, waleczności i niezłomności charakteru. Posiadali oni swoje własne wierzenia, obrzędy i tradycje, z którymi nierozłącznie związane były nordyckie symbole. Mjolnir oraz Valknut to znaki, które były istotnie dla każdego wikińskiego wojownika. Po dziś dzień można spotkać je na średniowiecznych zabytkach na terenie Skandynawii.

 

Mjolnir - symbol nieustraszonego Thora       Mjolnir - Młot Thora

W panteonie nordyckich bogów jedną z najważniejszych postaci był gromowładny Thor, syn najwyższego boga, Odyna. Thor, w którego żyłach płynęła krew olbrzymów, znany był ze swej ogromnej siły i waleczności. Staronordyckie przekazy pełne są opowieści, w których syn Odyna rozwiązuje konflikty za pomocą swojej nadludzkiej siły oraz ratuje innych z opresji. W odróżnieniu od swego ojca, Thor, choć groźny i nieustępliwy, uznawany był za przychylnego ludziom. Wikingowie czcili go jako boga burzy i piorunów, a także patrona sił witalnych, ogniska domowego, urodzaju oraz handlu. Nieodłącznym atrybutem Thora był jego niezwykły młot o nazwie Mjolnir, który wyrzucony raz w przestrzeń zawsze wracał wprost do ręki swego właściciela.

 

Jak Thor zdobył młot Mjolnir?

Zgodnie z mitologią nordycką Thor zdobył młot Mjolnir za sprawą intryg innego nordyckiego boga - Lokiego. Znany z oszustw i matactw Loki podstępem ściął włosy pięknej Sif, żony Thora. Będąc zmuszonym naprawić swój błąd, udał się do dwóch krasnoludów o imieniach Sindri i Brokk. Loki założył się z mistrzami kowalstwa o to, że nie są w stanie stworzyć wspanialszych przedmiotów niż włócznie Odyna czy łódź Freja, na szali zwycięstwa stawiając własną głowę. Ostatecznie krasnoludy zostały przechytrzone przez Lokiego, a Thor zamiast włosów dla Sif zyskał potężną broń - słynny Mjolnir.

 

Młot Thora - znaczenie symbolu

Thor cieszył się uznaniem wśród wyznawców wierzeń nordyckich. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili znak upamiętniający boga piorunów, aby dodawał im odwagi, siły oraz chronił przed złym losem. Wierzono, że Mjolnir w postaci naszyjnika, bransolety czy pierścienia pozytywnie wpływa na urodzaj plonów, relacje małżeńskie, a także pozwala na zawieranie pomyślnych umów handlowych. Nic więc dziwnego, że młot Thora był w czasach średniowiecza niemal tak ważny dla plemion nordyckich, jak krzyż dla chrześcijan. Mjolnir przekazywany był nowo narodzonym dzieciom, korzystano z niego także podczas najważniejszych obrzędów i ceremonii.

 

Mjolnir - symbol nordycki popularny do dziś

Również obecnie Mjolnir jest często spotykaną ozdobą. Młot Thora symbolizujący ochronę, moc i bezpieczeństwo jest niezwykle popularny wśród miłośników kultury nordyckiej. Motyw pojawił się wielokrotnie na okładkach płyt zespołów metalowych i rockowych. Mjolnir jest także symbolem używanym przez osoby wyznające rodzimowierstwo oparte na dawnych wierzeniach i prawach przyrody (m.in. ugrupowanie Ásatrú).

 

Valknut – symbol złożony z trzech trójkątów Valknut Symbol

Obok Mjolnira istotnym symbolem dla średniowiecznych wikingów był Valknut. Znak złożony z trzech przeplatających się trójkątów był silnie związany z wierzeniami ludów germańskich. Symbol Valknut rzeźbiono na kamieniach runicznych, pomnikach i płytach grobowych. W całej Skandynawii do dziś można odnaleźć wiele starożytnych steli, na których widnieje znak pochodzący z epoki wikingów.

 

Valknut - znaczenie symbolu

Nazwa „Valknut” tłumaczona jest jako „węzeł poległych”. Człon „val” nawiązuje do słowa „valour” oznaczającego „waleczność”, natomiast „knot” oznacza w językach germańskich „węzeł”. Średniowieczni wikingowie wierzyli, że umierając na polu bitwy z mieczem lub toporem w ręku, trafią do Valhalli - wieczystego miejsca, w którym w pełni chwały i radości będą ucztować razem z bogami. Istnieje zatem uzasadnione podejrzenie, że symbol Valknut miał wspomóc poległych w trafieniu do Valhalli i symbolizuje życie pozagrobowe.

 

Valknut - symbol reinkarnacji i przenikających się światów

Znak Valknut traktowany jest jako symbol reinkarnacji. Przenikające się trójkąty wskazują na trzy wymiary - ziemię, niebo oraz piekło. Z kolei dziewięć boków znaku wskazuje na liczbę światów, z których, zgodnie z mitologią nordycką, składa się wszechświat. Tylko jeden świat jest zamieszkały przez ludzi, w pozostałych zaś mieszkają bogowie, krasnoludy, olbrzymy, elfy i inne stworzenia. Valknut jest zatem traktowany jako symbol reinkarnacji i przejścia z jednego wymiaru do kolejnego.

 

Jakie znaczenie ma Valknut dzisiaj?

Choć minęły czasy, gdy symbol trzech przenikających się trójkątów rzeźbiony był na mogiłach poległych wojowników, Valknut nadal jest popularnym znakiem. Powszechnie uważa się go za talizman chroniący przed złem. Valknut dostępny jest w postaci naszyjnika, pierścienia, bransolety czy koralika do brody. Ponadto, symbol stał się wzorem często stosowanym w logotypach różnorodnych przedsiębiorstw, organizacji, a także drużyn sportowych.

 

Mjolnir oznaczający odwagę, siłę i dobrą passę oraz Valknut jako znak waleczności i życia wiecznego to dwa symbole zakorzenione w nordyckich wierzeniach. Choć epoka wikingów przeminęła wraz z końcem średniowiecza, symbole skandynawskich wojowników są popularne do dnia dzisiejszego.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl