Srebro jest wieczne, ale źle przechowywane może sczernieć i stracić cały urok. Jak czyścić srebrną biżuterię, by do tego nie doszło?
Odnajdowane dziś skarby z czasów Wikingów to najlepszy dowód na to, że srebro przetrwa wieki. Tuż po wyjęciu z ziemi często wygląda jak nowe. Zdecydowanie więc warto kupować srebrną biżuterię i traktować ją jako świetną inwestycję. Oczywiście ważna jest też odpowiednia konserwacja srebrnej biżuterii.
Jak przechowywać srebro?
Podstawowym sposobem na to, by srebro przetrwało wieki, jest jego właściwe przechowywanie. Nasze babcie intuicyjnie wiedziały, jak zabezpieczyć srebro – dlatego kolczyki przechowywały raczej w szkatułce, a widelce w kredensie – nigdy „luzem”. Dlaczego tak robiły? Wystawione na słońce srebro może żółknąć, a przecież i tak nosisz je na co dzień, więc kontaktu ze słońcem nie da się uniknąć. Daj srebru „odpocząć” w specjalnym pojemniku, jeśli chcesz, by posłużyło dłużej.
Przechowuj ze sobą tylko srebrne rzeczy. Inne metale, plastik czy lakiery mogą niszczyć srebro. Dawne techniki wykonania biżuterii zastępują dziś zakonserwowane chemicznie produkty z chińskiej fabryki czy biżuteria hand-made, pokryta np. lakierem do paznokci czy barwionym filcem. Nie wiesz, jaki jest ich skład i jak zachowają się pod wpływem upływu czasu czy działania temperatury. Mając świadomość, jak przechowywać srebro, unikasz uszkodzeń, które czasem są nie do odwrócenia.
Renowacja srebrnej biżuterii
Jeśli jednak dotychczas niezbyt dbałeś o to, jak przechowywać srebro, to mogło już dojść do uszkodzeń. Jak wtedy czyścić srebrną biżuterię?
- Sczerniałe srebro – włóż do wody z łyżką sody oczyszczonej, a po 30 minutach przetrzyj szmatką.
- Zżółkłe srebro – nasze babcie czyściły srebro tak: do litra ciepłej wody dodawały sok z połówki cytryny i kostkę szarego mydła. Moczyły w tym srebro, a następnie polerowały szmatką.
- Zzieleniałe srebro – inny stary sposób to czyszczenie srebra popiołem z sokiem z cytryny lub pastą do zębów.
Okazuje się też, że do czyszczenia srebra sprawdzają się ultradźwiękowe myjki, więc jeśli taką masz, to możesz ją wykorzystać (ale używaj samej wody bez dodatków).
Jak dbać o srebrną biżuterię?
Mało kto zdaje sobie dziś sprawę z tego, że srebro trzeba czyścić na podobnej zasadzie, jak kołnierzyk czy mankiety od koszuli. Bakterie, kurz, tłuszcz i pot osadzają się na srebrnym naszyjniku, i choć srebro ma właściwości bakteriobójcze, to w granicach rozsądku :)
Jak więc czyścić srebrną biżuterię? Jeśli masz jej sporo, opłaca się kupić płyn do czyszczenia srebra lub specjalne chusteczki, które stanowią chyba najprostszy sposób na czyszczenie srebrnych rzeczy.
Czy srebro można moczyć?
Innym prostym, a dosyć skutecznym sposobem na czyszczenie srebrnej biżuterii, jest mycie jej płynem do naczyń. Zrób łagodny roztwór, czyli rozpuść trochę płynu w ciepłej wodzie i włóż do niej srebrną rzecz na kilka godzin. Po tym czasie osusz ją miękką ściereczką. Niezależnie od tego, jakie są zabrudzenia na srebrze, nie używaj myjek, ani tym bardziej „druciaków” do naczyń, bo porysujesz rzecz.
Czy srebro można oddać do renowacji?
Jeśli nie umiesz sobie poradzić z zabrudzeniami, oddaj srebro do renowacji. Zapytaj o nią w salonie jubilerskim. W dobrych i zaufanych miejscach tego typu możesz oddać biżuterię do gruntownego czyszczenia, a nawet srebrzenia. Wracając jednak do pytania o to, czy srebro można moczyć: tak, ale pod pewnymi warunkami.
Prawdziwe srebrne skarby przetrwały pod wodą wieki, ale w słonej wodzie zielenieją dużo szybciej (jak widać na przykładzie tego skarbu monet z czasów wojny znalezionego u wybrzeży Afryki). Jeśli kilka razy w roku wejdziesz ze srebrnym pierścionkiem do oceanu, to nic nie powinno się stać, ale unikaj chlorowanych basenów.
Srebro można moczyć, ale staraj się nie pokrywać go za często perfumami, balsamami czy olejkami przy okazji codziennej pielęgnacji, bo trudno powiedzieć, jak zareaguje na koktajl znajdujących się w nich składników.