Jak dbać o skórzaną biżuterię?
Wbrew pozorom najczęściej w historycznych strojach Słowian czy Wikingów występowała biżuteria nie srebrna ani złota, lecz... skórzana. A jak przechowywali skórę Wikingowie, by im się nie niszczyła?
Czy skórzaną biżuterię można moczyć?
Jak drewno i inne materiały organiczne – skóra niszczy się pod wodą. Każdy, kto zrujnował kiedyś drogie, skórzane buty, poprzez nieuważne czyszczenie lub nawet spacer w ulewie, ten przekonał się o tym na własnej... skórze. Warto więc pamiętać o kilku zasadach:
- nie pierz skórzanych bransolet,
- nie kąp się z nimi w morzu i oceanie,
- nie wchodź z nimi do basenu,
- nie myj ich wodą z mydłem,
Poza tym, że nie wolno jej (długo) moczyć, nie powinno się jej też suszyć na kaloryferze czy na silnym słońcu. Skóra stanie się wówczas twarda. Płowieje pod wpływem światła, niszczy się od środków chemicznych i źle znosi wilgoć. Jest też narażona na działanie insektów. Dlatego przechowuj ją dobrze zabezpieczoną przed wilgocią i słońcem, np. w puszce lub w szufladzie.
Jak czyścić skórzaną biżuterię?
Jak zatem czyścić skórzaną biżuterię, skoro nie można jej zamoczyć? Skórę można natłuszczać dowolnym olejem spożywczym, by usunąć drobne rysy i nadać jej głębokiego koloru, a także elastyczności. Poza tym niezawodne będą profesjonalne środki do czyszczenia skóry. Takie przeznaczone specjalnie do biżuterii byłyby drogie, ale na częściej możesz użyć produktów, które już masz w domu:
- pasty do butów skórzanych,
- spray'u do czyszczenia skórzanych kanap i obić,
- specjalnych szczotek z naturalnego włosia, którymi czyści się skórzane kurtki czy meble.
Jeśli nie jesteś pewien, jak czyścić skórzaną biżuterię, możesz też oddać ją do szewca, który zakonserwuje ją tak samo, jak konserwuje skórzane buty. Podobnie możesz dbać o rzemień.
Skórzana biżuteria – warto?
Po przeczytaniu tego przewodnika można odnieść wrażenie, że skóra pęka, twardnieje i płowieje, po co więc ją nosić? Tak naprawdę to pielęgnacja skórzanej biżuterii nie jest trudna. Skóra to dosyć długowieczny materiał, o czym może świadczyć np. 5500-letni mokasyn, znaleziony niedawno w Armenii. Jeśli chcesz mieć pewność, że bransoleta się nie pognie ani nie popęka, noś ją co 2-3 dni i w międzyczasie pozwól jej wyschnąć w temperaturze pokojowej. Nie wyginaj jej też na siłę.