
Jak się nazywała biżuteria Wikingów?
Sagi pełne są odniesień do biżuterii Wikingów, a nawet do ozdób, jakie nosiła Freya, Odyn czy Thor. Przyglądamy się starym i nowszym nazwom.
Sagi pełne są odniesień do biżuterii Wikingów, a nawet do ozdób, jakie nosiła Freya, Odyn czy Thor. Przyglądamy się starym i nowszym nazwom.
Wśród różnych skandynawskich mitów jest i taki o olbrzymim wężu, który jest w stanie opasać cały świat. Czy ta legenda ma coś wspólnego ze słowiańskimi opowieściami o wielkich wężach?
Nie jest tajemnicą, że Wikingowie uwielbiali biżuterię. Traktowali ją poważnie, bo nie tylko jako ozdobę, ale też amulet ochronny czy wyraz kultu. Biżuterii Wikingów nie mogło więc zabraknąć w najsłynniejszych filmach i serialach, którym dziś się przyjrzymy.
O ile męskim postaciom z nordyckiego panteonu poświęca się dużo uwagi, to o Freyi nie mówi się za dużo (większość z nas ma nawet wątpliwości, jak pisać jej imię, więc od razu wyjaśniamy, że zarówno Freya, jak i Freyia czy Freyja jest poprawna :). Poniżej garść nieoczywistych faktów o tej tajemniczej bogini.
Thor to nordycki bóg piorunów (do dziś po angielsku thunder), wyposażony w magiczny pas Megingjörd i młot Mjolnir. Jeździł na wózku zaprzężonym w kozy. Co jeszcze o nim wiemy? Czy jakieś wierzenia zachowały się do dziś? Sprawdzamy!
Wiele słowiańskich znalezisk archeologicznych rozczarowuje...Grubo ciosane kamienie czy siekierki nie mówią zbyt wiele o naszych przodkach. Na tym tle wybijają się delikatne, srebrne lunule. Kto je nosił? Kiedy? I dlaczego?
Wszystkie pokolenia Sławiaćskie wyznawały iednego Boga twórcę piorunów, i nazywały go Perunem.
- Krótka rossyyska historya, wydana dla szkół narodowych panstwa rossyyskiego,1811
Co jeszcze wiemy o Słowiańskim bogu Perunie? A Perkun? Poniżej wszystko o święcie Peruna i całej związanej z nim mitologii.
Gra o Tron, Władca Pierścieni, Potop... Co mają ze sobą wspólnego? M.in. to, że ich bohaterowie nie raz pili z rogu. Czy to fikcja literacka, czy tak rzeczywiście było? Wyjaśniamy, czy Wikingowie naprawdę pili z rogu i jak to się właściwie robi.
Dotychczas kobieta z Ery Wikingów kojarzyła się tylko z mitycznymi postaciami Frei czy Walkirii. Współczesne seriale stawiają te wyobrażenia na głowie, pokazując świat pełen walecznych wojowniczek, które przewodziły w bitwach. Prawda leży gdzieś pośrodku...
Dookoła tego obrzędu narosło wiele mitów. Do dziś trwają spory, czy w ogóle obchodzono kiedyś Dziady, mimo licznych dowodów, które znajdujemy na każdym kroku.
Najstarsza w Eurazji biżuteria ma 41,5 tys. lat i została odkryta w jaskini Stajnia we wsi Mirów. Pomijając jednak modę z czasów pierwszych homo sapiens, warto zainteresować się tym, co nosili Słowianie bliżej naszych czasów, czyli 1500 czy 1000 i lat temu.
Dziś Szwedzi chętnie wsiadają na prom, by kupić to i owo w Gdyni. A 1000 lat temu?