Ewiking

Czy (i jakie?) kolczyki nosili Wikingowie?

Dandysi, piraci, Wikingowie… przekłute uszy u mężczyzn na przestrzeni dziejów zdarzały się stosunkowo rzadko i ograniczały do pewnych grup społecznych czy subkultur. A jak to było tak naprawdę z kolczykami Wikingów?

Seriale przekonują nas, że Wikingowie nosili kolczyki i tatuaże. Czy tak było rzeczywiście? Okazuje się, że nie do końca...

Wikingowie nie nosili kolczyków… podczas walki

Do dziś w grobach Wikingów znajduje się sporo ozdobnych spinek, pierścieni czy sprzączek. Nie ma wśród nich jednak kolczyków. Dlaczego? Powód jest prozaiczny: wiszące ozdoby uszu w czasie walki są po prostu niebezpieczne. Wikingowie (pomimo zainteresowania biżuterią) byli bardzo pragmatyczni. Dlatego większość z nich nie nosiła kolczyków. Ale pamiętajmy, że nie każdy spędzał życie na statku czy na polu bitwy. Niektórzy wiedli spokojniejsze życie od zawodowych Wikingów, więc kolczyki mogli nosić na co dzień.

Kolczyki Wikingów pochodziły z Polski?

„Wikingowie nie nosili kolczyków, ale Słowianie, których spotykali podczas wypraw – tak” – czytamy na stronie Muzeum Narodowego Danii pod zdjęciem przepięknej pary kolczyków, bardzo podobnych do X-wiecznych znalezionych w Zawadzie Lanckorońskiej (dziś w Muzeum w Krakowie) czy z Moraw. Również historycy z Hist Mag przypominają, że w szwedzkiej Birce znaleziono kabłączki skroniowe, kolczyki, zausznice i lunule. „Tak nosiły się tylko Słowianki” – konkludują. Przykład tego, jak misterne i ponadczasowe były wtedy kolczyki Słowianek, można znaleźć w Muzeum Narodowym w Kielcach. Nic dziwnego, że ościenne ludy inspirowały się tą modą.

Wiedza na ten temat do tej pory jest minimalna. Wystarczy zerknąć na „X-wieczny kolczyk Wikinga” na stronie poważnej instytucji, jaką jest  muzeum MET w Nowym Jorku, by od razu zauważyć, że to… słowiański kabłączek skroniowy.

„Zagraniczny”, XI-wieczny złoty kolczyk Wikingów można też podziwiać w Muzeum Narodowym Danii. Zdobiony kolorowym szkłem, w formie lunuli, był darem króla Bizancjum dla wodza Wikingów, po raz kolejny udowadniając, że kolczyki Wikingów najczęściej pochodziły z krajów ościennych (lub tych całkiem dalekich).

Podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy Wikingowie nosili kolczyki, jest złożona. W czasie walki i podczas długich miesięcy na statku – prawdopodobnie nie. Jednak żony Wikingów, władcy, kapłani? Nie jest wykluczone, że wiele z tych postaci miało przekłute uszy i nosiło w nich ozdoby, często o słowiańskim rodowodzie.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl